sobota, 5 listopada 2016

Kapuśniak z włoskiej kapusty

Zostało nam ostatnio sporo włoskiej kapusty, którą trzeba było w jakiś sposób zagospodarować. Najprostsza sprawa: zupa. Przyjrzałem się różnym propozycjom, po czym postanowiłem zrobić całkiem po swojemu i "na bogato".


Składniki:
1/2 główki włoskiej kapusty
Podudzie z indyka
2 marchewki
Pietruszka
Kawałek selera
4 ziemniaki
Por (biała część)
3 pomidory
1 duża cebula
Ok. 200 ml śmietany 18%
Masło klarowane
4 - 5 listków laurowych
10 szt. ziela angielskiego
1/2 cytryny
Koperek
Lubczyk
Pieprz
Sól

Wykonanie:
1. Marchewkę kroimy wzdłuż na cztery. Podobnie pietruszkę. Seler kroimy na plasterki. Tak przygotowane warzywa wraz z mięsem umieszczamy w garnku, zalewamy wodą i gotujemy bulion. Jeśli mamy seler z liśćmi, również je dodajemy do wywaru. Dodajemy też ziele angielskie i liście laurowe
2. Po ok pół godziny warzywa i mięso odławiamy. Pietruszkę i seler wyrzucamy, a marchewkę rozdrabniamy i dodajemy z powrotem do zupy. Mięso - nawet jeśli jest wciąż lekko twarde - odstawiamy do lekkiego ostygnięcia.
3. Ziemniaki (średniej wielkości) obieramy, kroimy w niewielką kostkę, płuczemy i dodajemy do wywaru.
4. Przestudzone mięso kroimy na dość drobne kawałki i obsmażamy na patelni na maśle klarowanym. Masło możemy zastąpić dobrą oliwą.
5. Cebulę kroimy w "pióra" a por w półtalarki i dodajemy do smażącego się mięsa. Całość dusimy razem, dokładnie mieszając składniki, ok. 5 minut, a następnie dodajemy do zupy. 
6. Dodajemy także ok. 1/2 pęczka lubczyku. Polecam do tej zupy lubczyk świeży bądź mrożony - można go jednak zastąpić płaską łyżką suszu.
7. Pomidory (użyłem 3 niewielkich) sparzamy i obieramy ze skórki. Następnie rozdrabniamy. Dodajemy do zupy mniej więcej 5 minut przed końcem gotowania.
8. Śmietanę rozrabiamy w osobnym naczyniu z 2 - 3 łyżkami zupy i dodajemy do garnka. Dodajemy także sok z cytryny oraz doprawiamy solą i pieprzem.
9. Zupę podajemy posypaną świeżym koperkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz