poniedziałek, 20 czerwca 2016

Pieczywko serowo - pomidorowe

No to kolejna wersja pieczywka - tym razem całkowicie mój pomysł. Idealna na lekką kolację na ciepło.

Składniki:
bagietka
2 średnie pomidory
10 dkg sera
cebula dymka
bazylia
oregano
oliwa

Wykonanie:
Pieczywo możemy przygotować w piekarniku albo we frytkownicy beztłuszczowej. Bagietkę kroimy na ukos w kromki grubości ok. 1,5 cm. Podpiekamy 2 - 3 minut. Następnie pieczywo skrapiamy oliwą. Pomidora kroimy w drobną kostkę i wykładamy na pieczywo. Posypujemy cebulą dymką oraz ziołami. Tak przygotowane ponownie zapiekamy ok. 2 - 3 minut.

Hiszpańska zupa chlebowa

Ostatnio pojawia się tu wiele przepisów na zupy. Cóż, po prostu bardzo lubię zupy, a z drugiej strony robi się je często łatwo i szybko. Zupę, którą dziś chcę zaproponować, to jedno z najszybszych dań, jakie miałem okazję poznać. Jego dodatkowym atutem jest, że możemy na tą zupę "zagospodarować" czerstwy chleb, z którym nie zawsze wiemy, co zrobić. Jest przy tym - jak każda zupa chlebowa - sycąca. Recepturkę zaczerpnąłem z magazynu "Prześlij Przepis!". Co prawda zupa wyszła mi zupełnie inaczej, niż na dołączonym zdjęciu (być może dodano zieloną paprykę, a możliwe też, że zupa została lekko zabielona śmietaną), ale naprawdę pyszna.

Składniki:
4 - 5 skibek czerstwego chleba
1/2 żółtej papryki
1/2 czerwonej papryki
2 pomidory
1 duża cebula
2 kostki rosołowe lub bulionetki drobiowe
1 - 2 łyżeczki tymianku
1/2 łyżeczki chili
oliwa
pieprz
sól

Wykonanie:
1. Z papryki usuwamy gniazda nasienne i kroimy ją w drobną kostkę. Cebulę kroimy w pióra". Czosnek drobno siekamy. Wszystko razem podsmażamy przez kilka minut w garnku na rozgrzanej oliwie..
2. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Dodajemy do smażących się warzyw. Przyprawiamy chili i tymiankiem i dusimy kilka minut.
3. Chleb kroimy w kostkę i dodajemy do garnka. Całość zalewamy ok. 2 litrami bulionu lub gorącej wody z kostkami rosołowymi lub bulionetkami.
4. Gotujemy ok. 15 minut. Podajemy z gorącym pieczywem czosnkowym.

Pieczywo czosnkowe z serem

Podpiekana bagietka jest doskonałym dodatkiem do wielu dań, zwłaszcza zup. Jest także doskonałą "przegryzką" - smaczna i szybką w przygotowaniu. Mnie i siostrze zasmakowało przed laty, gdy wprowadził je nasz ulubiony grill-bar w Jastarni. Zwłaszcza siostra bardzo często wieczorami chodziła na pieczywo czosnkowe "do pani Małgosi". Tak więc te smaczne kąski łączą się dla nas z niezwykle miłymi wspomnieniami.

Składniki:
1 bagietka
5 - 6 ząbków czosnku
ok. 15 dkg sera gouda
chili

Wykonanie:
Pieczywo możemy przygotować w piekarniku albo we frytkownicy beztłuszczowej. Bagietkę kroimy na ukos w kromki grubości ok. 1,5 cm. Podpiekamy 2 - 3 minut. Następnie pieczywo skrapiamy oliwą, nacieramy lub posypujemy siekanym czosnkiem, nakładamy tarty ser, i dodajemy chili, papryką lub ulubionymi ziołami. Tak przygotowane ponownie zapiekamy ok. 2 - 3 minut.

niedziela, 19 czerwca 2016

Łopatka pieczona w czerwonym curry

Lubię pieczenie. Tym razem postanowiłem tradycyjną łopatkę zrobić na sposób nieco bardziej egzotyczny - z czerwonym curry i ziołami.


Składniki:
80 - 100 dkg łopatki
1 łyżka czerwonego curry (pasta)
1 łyżeczka ziół prowansalskich
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka bazylii
ziele angielskie
liście laurowe
pieprz
sól
olej

Wykonanie:
1. Mięso myjemy i osuszamy. Możemy je skropić sokiem z połówki cytryny i odstawić do lodówki nam ok. godzinę, aby skruszało.
2. Olej wlewamy do miseczki i dodajemy do niego wszystkie przyprawy. Dokładnie mieszamy.
3. Tak przygotowaną marynatą nacieramy dokładnie mięso i odstawiamy do lodówki na ok. 12 godzin.
4. Mięso pieczemy w temperaturze 200 stopni (grzanie górne i dolne) przez ok 1,5 godziny. Dodajemy 3 - 4 listków laurowych i 5 - 6 ziarenek ziela angielskiego. W połowie pieczenia mięso obracamy i podlewamy ok. 200 ml wody. Od czasu do czasu możemy polewać mięso sosem.

sobota, 18 czerwca 2016

Zupa czereśniowa

Zaraz naprzeciwko domu mam targowisko, na którym w sezonie można kupić świeże warzywa i smaczne owoce. Te ostatnie pachną tak intensywnie, że trzeba by mieć straszny katar, żeby przejść obojętnie! ;) Ha ha ha... Chwalić Boga jestem zdrowy i przejście obok, bez wydania choćby kilku złotych, byłoby zdecydowanie... MASOCHIZMEM! A ja tam masochistą nie jestem. ;) Trzeba korzystać z darów Bożych, gdy są, więc właściwie prawie nie ma dla nas dnia bez owoców. Tym razem sporo pięknych czereśni postanowiłem przerobić na zupę.

Składniki:
ok. 400g czereśni
3 - 4 łyżki cukru
100 - 150 ml śmietany 18%
2 - 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Wykonanie:
Owoce drelujemy i zalewamy 1,5 - 2 l gotującej się wody. Dodajemy cukier i gotujemy ok. 10 - 15 minut. Śmietanę mieszamy z mąką ziemniaczaną, po czym dodajemy kilka łyżek wywaru i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną dodajemy do zupy i gotujemy jeszcze 1 - 2 minuty, dokładnie całość mieszając. Podajemy z makaronem - ja używam Pastani Capellini d'Angelo. Możemy zupę przyozdobić bitą śmietaną i świeżymi liśćmi mięty. Zupę możemy podawać na ciepło (lecz nieco już przestudzoną) lub jako chłodnik.

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Komiśnianka z pomidorami

Naszła mnie ochota na zupę chlebową, ale... postanowiłem znów zrobić ją nieco inaczej: pomidory, cebula i szynka. Gdy już byłem na zakupach, stanąłem przed stoiskiem z pieczywem i... nie kupiłem  razowego chleba, jak zwykle tylko piękny komiśniak, pszenno - żytni chleb, pieczony metodami tradycyjnymi, bez konserwantów i ulepszaczy. Byłem pełen obaw, czy to wyjdzie. No i wyszło! :) A zupkę od chleba nazwałem "komiśnianką" - moja zupa, moje prawo. :)

Składniki:
ok. 30 dkg chleba komyśniaka
20 dkg szynki
3 średnie pomidory
2 średnie cebule
2 bulionetki drobiowe
1 łyżeczka ziół prowansalskich
1 łyżeczka czerwonej czubricy
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
masło klarowane
pieprz
sól

Wykonanie:
1. Chleb kroimy na kromki, możemy go też porozrywać na mniejsze kawałki. Zalewamy ok. 2 litrami wrzątku, dodajemy bulionetki oraz przyprawy i gotujemy ok. 15 minut. Następnie zupę miksujemy.
2. Cebulę kroimy w cienkie "pióra" i dodajemy do zupy.
3. Pokrojoną w plasterki szynkę kroimy w paski szerokości ok. 0,5 cm. Obsmażamy ją na maśle klarowanym i dodajemy do zupy.
4. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i dodajemy do zupy. Dla smaku i koloru dodajemy kopiastą łyżeczkę koncentratu pomidorowego. Gotujemy ok 10 minut. Możemy jeszcze doprawić finalnie do smaku.
5. Zupę możemy podać posypaną natką pietruszki lub koperkiem.

Żeberka pieczone w kapuście

Dziś zrdadzę wam nasz "rodzinny sekret". ;) To jedno z naszych ulubionych dań. Ogromna prostota, a przy tym tak niezrównany smak, że na ogół robimy je na niedzielny obiad.

Składniki:
80 dkg żeberek
główka kapusty
"Delikat" Knorr do mięs

Wykonanie:
Żeberka płuczemy, osuszamy i dzielimy na kawałki. Posypujemy obficie przyprawą i odstawiamy na 20 - 390 minut w chłodne miejsce. Kapustę dzielimy na liście i wykładamy nią grubo dno brytfanny. Na liściach układamy mięso i przykrywamy je kolejną, równie grubą warstwą kapusty. Brytfannę przykrywamy i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzanie od góry i od dołu). Pieczemy ok. 2 godzin. Gdy wierzchnia warstwa kapusty się lekko przypali, danie powinno być gotowe.

czwartek, 9 czerwca 2016

Zupa koperkowa

Tato przyniósł z działki ogromny (naprawdę OGROMNY!) pęczek koperku, z zamiarem ugotowania z niego zupy. Tak się jednak złożyło, że koniec końców obowiązek ugotowania zupy spadł na mnie. Przejrzałem więc przeróżne przepisy, aż w końcu - opierając się na kilku z nich - postanowiłem jednak zrobić wszystko po swojemu.

Składniki:
40 dkg filetu z piersi kurczaka
pęczek włoszczyzny
natka pietruszki
4 spore ziemniaki
2 średnie cebule
2 pęczki koperku
ok. 200g śmietany 18%
1 bulionetka drobiowa Knorr
3 - 4 liście laurowe
5 - 7 ziarenek ziela angielskiego
masło klarowane
szczypta szafranu
1 łyżka soku z cytryny
pieprz
sól

Wykonanie:
1. Mięso z kurczaka kroimy w średniej wielkości kawałki.
2. Marchewkę i pietruszkę kroimy wzdłuż na ćwiartki.
3. Por rozkrawamy wzdłuż, odkrawając górną część liści.
4. Seler kroimy w niezbyt grube plastry.
5. Całość zalewamy ok. 2 litrami wody (może być wrzątek), dodajemy liście laurowe, bulionetkę, szafran, ziele angielskie i płaską łyżeczkę soli i gotujemy pod przykryciem ok. 40 minut. 
6. Po tym czasie odławiamy całą włoszczyznę. Wybieramy z niej marchewkę, kroimy ją na cienkie plasterki i dodajemy z powrotem do wywaru.
7. Ziemniaki kroimy w drobną kostkę i po opłukaniu dodajemy do wywaru.
8. Cebulę tniemy w cienkie "pióra" i szklimy na rozgrzanym maśle.
9. koparek drobno siekamy i dodajemy do cebuli i całość obsmażamy ok. 3 minut, po czym dodajemy do zupy. Gotujemy ok. 15 minut, aż ziemniaki będą miękkie.
10. Do miseczki ze śmietaną dodajemy 3 - 4 łyżki zupy i całość dokładnie mieszamy, po czym przelewamy do zupy.
11. Doprawiamy pieprzem i sokiem z cytryny. Gotujemy jeszcze ok. 2 minut, dokłądnie mieszając, aby smaki się połączyły.

wtorek, 7 czerwca 2016

Sznycle z indyka z pieczarkami

Przyszła ochota na sznycle z indyka. Tak po prostu... :)

Składniki:
60 dkg sznycelków z indyka
50 dkg pieczarek
1 cebula
szklanka (200ml) białego wina
sos borowikowy Knorr
ok. 30g sera ementaler
natka pietruszki
masło klarowane
pieprz
sól

Wykonanie:
1. Sznycelki oprószamy z obu stron pieprzem i solą. Obsmażamy na maśle klarowanym.
2. Cebulę kroimy w drobną kostkę i dodajemy do mięsa. Dusimy ok. 3 - 4 minuty, po czym wlewamy wino i gotujemy, aż płyn zredukuje się o połowę.
3. W tym czasie pieczarki kroimy w dość cienkie plasterki i obsmażamy je na oddzielnej patelni, również na masełku. Następnie dodajemy je do mięsa.
4. Sos borowikowy przygotowujemy zgodnie z opisem i dodajemy do mięsa i grzybów.
5. Ok. 2 minuty przed końcem gotowania dodajemy starty ser i całość dokładnie lecz delikatnie mieszamy. Finalnie doprawiamy solą i pieprzem, a po rozłożeniu na talerze posypujemy świeża natką pietruszki.

niedziela, 5 czerwca 2016

Chłodnik truskawkowy

Czerwiec + letnia już pogoda + urodzaj na truskawki = czas na chłodnik!

Składniki:
ok. 0,5 kg truskawek
0,5 litra wody
makaron
kisiel truskawkowy
1 opakowanie cukru z wanilią i kardamonem Kamis
3 - 4 łyżki cukru
jogurt naturalny
bita śmietana

Wykonanie:
1. Oczyszczone truskawki miksujemy i zalewamy ok 0,4 litra gorącej wody. Gotujemy przez ok, 2 - 3 minuty.
2. Kisiel rozrabiamy w ok 100 ml letniej wody, po czym dodajemy do truskawek. Gotujemy do momentu, aż zupa zgęstnieje. Jeśli potrzeba, możemy dodać jeszcze mąki ziemniaczanej rozrobionej z wodą.
3. Dodajemy 2 "kopiaste" łyżki gęstego jogurtu naturalnego. Mieszamy lub miksujemy. 
4. Gotową zupę słodzimy i studzimy, a następnie umieszczamy w lodówce na ok. 2 godziny.
5. Do zupy podajemy makaron (ja akurat użyłem makaronu "Pastani" z Biedronki). Pośrodku talerza tworzymy "wyspę" z bitej śmietany w sprayu i dekorujemy ją ćwiartkami niewielkiej truskawki.

sobota, 4 czerwca 2016

Zupa kremowa z pietruszki

Na przekór niepewnej pogodzie (właśnie przeszła burza) przygotowujemy na wieczór grilla na 20 osób. Kurczak, kiełbaski - wszystko bardzo zacne, ale pomyślałem jeszcze o zupie. Spośród wielu opcji smakowych, jakie mi przyszły do głowy, wygrała pietruszka.


Skład:
2 litry bulionu warzywnego
4 średnie ziemniaki
4 korzenie pietruszki
1 pęczek natki pietruszki
100 - 150g śmietany 18%
pieprz
sól

Wykonanie:
1. Ziemniaki i pietruszkę obieramy, płuczemy i kroimy w kostkę.
2. Zagotowujemy 2 litry bulionu warzywnego. Możemy też do jego przygotowania użyć warzywnej bulionetki lub kostki (2 - 3 szt).
3. Pokrojone warzywa wrzucamy do gotującego się bulionu. Natkę pietruszki siekamy (nie musi być drobno) i również dodajemy do zupy. Całość gotujemy ok. 30 minut, aż warzywa zmiękną. Po tym czasie zupę dokładnie miksujemy.
4. Śmietanę hartujemy w miseczce, dodając do niej kilka łyżek zupy. Rozrabiamy ją tak, by nie było żadnych grudek. Dodajemy ją do zupy, ciągle i dokładnie mieszając i całość gotujemy jeszcze 2 - 3 minuty.
5. Zupę możemy podawać z grzankami lub jajkiem, posypaną drobno posiekaną natką pietruszki.

środa, 1 czerwca 2016

Zupa tajska z wołowiną

Nie potrafię sobie wyobrazić swojego stołu bez dań kuchni azjatyckiej. Jeśli nie często, to przynajmniej od czasu do czasu musi się na nim pojawić coś z dalekiego wschodu. Tym razem wybór padł na danie kuchni tajskiej, bo po raz pierwszy próbowałem czerwonego curry w paście. Oparłem się o przepis z Barbell Kitchen.

Składniki:
30 dkg wołowiny (łopatka)
1 papryka czerwona
1 papryka żółta
4 - 5 ząbków czosnku
2 średnie cebule
2 kostki rosołowe wołowe
ok. 20g czerwonej pasty curry
oliwa
pieprz
sól
natka kolendry

Wykonanie:
1. Mięso kroimy w cieniutkie (serio CIENIUTKIE!) plasterki.
2. Na patelni silnie rozgrzewamy oliwę, dodajemy pastę curry i mieszamy.
3. Wrzucamy na patelnię mięso i obsmażamy.
4. Kostki bulionowe zalewamy ok. 1 l gorącej wody.
5. Paprykę kroimy w paski, po czym przekrawamy je na pół. Cebulę siekamy w "pióra". Czosnek siekamy drobno. Całość dodajemy do smażącego się mięsa i obsmażamy 2 - 3 minuty. Jeśli mamy zbyt małą patelnię, mięso zdejmujemy, a warzywa obsmażamy na tym samym tłuszczu.
6. Mięso i warzywa przekładamy do garnka i zalewamy bulionem. Całość gotujemy ok. 40 - 60 minut, aż mięso lekko zmięknie.
7. Finalnie doprawiamy solą (lub sosem sojowym) i pieprzem (ja użyłem indonezyjskiego pieprzu lumpung).
8. Po rozlaniu na talerze, posypujemy zupę posiekaną natką kolendry.

Zupa ziemniaczana z indykiem i czerwonym curry

Bardzo polubiłem w ostatnim czasie czerwone curry a także łagodny i aromatyczny brazylijski pieprz. Gdy myślałem o tym, co by zrobić na rodzinny obiad, pomyślałem sobie: dawno nie było ziemniaczanki. Ale też: a jakby ziemniaczanka smakowała z czerwonym curry? Przypomina mi się scena z "Ani z Zielonego Wzgórza", gdzie Ania stwierdza ze smutkiem; "W gotowaniu nie ma nic romantycznego, trzeba po prostu trzymać się przepisu". No właśnie nie! Prawdziwe gotowanie zaczyna się wówczas, gdy radośnie puszczamy wodze fantazji! Dziś mojej fantazji pozwoliłem na niezły kłus! ;) I wszyscy zadowoleni...

Składniki:
50 - 60 dkg ziemniaków
30 dkg mięsa gulaszowego z indyka
2 bulionetki drobiowe
150 - 200g śmietany 18%
1 duża cebula
ok. 30g pasty czerwonej curry
masło klarowane
pieprz brazylijski
natka kolendry

Wykonanie:
1. Obrane ziemniaki kroimy w średniej wielkości kawałki i zalewamy gorącą wodą z czajnika, dodając bulionetki.
2. Mięso odkrawamy od błony i dzielimy na kawałki. Dodajemy do gotującego się wywaru.
3. Dodajemy pastę curry, całość dokładnie mieszamy i gotujemy do czasu, aż ziemniaki i mięso zmiękną.
4. W tym czasie siekamy cebulę i zeszkliwszy ją na stopionym maśle dodajemy do zupy.
5. Dodajemy ok. pół łyżeczki pieprzu brazylijskiego.
6. Pod koniec gotowania śmietanę rozrabiamy w miseczce z kilkoma łyżkami zupy i dodajemy do całości, dokładnie mieszając. Możemy finalnie doprawić pieprzem i solą (pamiętajmy jednak, że pasta curry jest dość słona).
7. Kolendrę drobniutko siekamy i posypujemy nią zupę po rozlaniu na talerze.