Bardzo lubię wołowinę... Niestety jest to dość drogie mięso, więc jeśli już, to pojawia się na naszym stole na niedzielny obiad. Bardzo lubię zwłaszcza bitki i zrazy (choć nie gardzę też dobrym tatarem), które zawsze były specjalnością mojego taty. Zawsze wydawało mi się, że wykonanie zrazów jest dosyć trudne. Myślałem tak do chwili, gdy - z pewnym drżeniem rąk ;) - spróbowałem je zrobić samemu. najtrudniejszy pierwszy krok... La la la la la... A to taka łatwizna! I w gruncie rzeczy bardzo przyjemne pichcenie, bo można puścić trochę wodze kulinarnej fantazji i zaszaleć, bowiem dobór dodatków i przypraw jest właściwie nieograniczony.
Składniki:
4 plastry wołowiny
ok. 40 dkg grzybów
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1 kostka bulionu grzybowego
1/2 szklanki białego wytrawnego lub półwytrawnego wina
kilka plastrów polędwicy / szynki
ogórki kiszone
papryka konserwowa
musztarda
olej ryżowy
natka pietruszki
oregano
pieprz
sól
oregano
Wykonanie:
Rozgrzewamy piekarnik do ok. 200 stopni - grzanie od góry i od dołu
1. Mięso rozbijamy na cienkie kotlety. Oprószamy obustronnie solą i pieprzem. Następnie z jednej strony smarujemy powierzchnię dość obficie musztardą (może być zwykła sarepska, ale doskonale nadaje się także musztarda ziołowa Develey, którą jednak nie wszędzie można łatwo kupić). Następnie posypujemy dość obficie oregano. Na tak przygotowanym mięsie układamy plasterki wędzonej polędwicy lub szynki długodojrzewającej.
2. Ogórki, paprykę i część grzybów kroimy w podłużne, dość grube kawałki. Układamy je na mięsie i mięso zwijamy dość ciasno, spinając szpikulcami. Tak przygotowane zrazy obsmażamy dokładnie (stopniowo je obracając) na patelni na dużym ogniu. Przekładamy do rondla lub brytfanny.
3. W około 1/2 litra gorącej wody rozpuszczamy kostkę bulionową i zalewamy nią mięso. Możemy też dodać garść suszonych grzybków (np. borowiki / podgrzybki).
4. Cebulę kroimy w kostkę i rumienimy na tym samym oleju, na którym smażyliśmy mięso. Czosnek kroimy w dość cienkie plasterki i dodajemy do smażącej się cebuli. Smażymy dalej ok. 1 minuty, po czym zalewamy całość winem i redukujemy. Dodajemy do mięsa. Dodajemy też kilka gałązek pietruszki. Wstawiamy je do piekarnika. Podczas pieczenia kilkakrotnie obracamy mięso dla równomiernego zrumienienia. Danie może być również przygotowane na ogniu.
5. Pozostałe grzyby kroimy w półplasterki (kapelusze) i średniej wielkości kawałki (nóżki). Smażymy je na patelni na silnie rozgrzanym maśle. Pieprzymy i solimy. Dodajemy je do garnka z mięsem mniej więcej godzinę po rozpoczęciu pieczenia / gotowania).
6. Gdy mięso jest już miękkie (po ok. 1,5 godziny), wyjmujemy je. Sos możemy zagęścić gęstą śmietaną. Jeśli wciąż jest zbyt rzadki, dodajemy max. pół łyżki mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w wodzie. Całość mieszamy, podgrzewając cały czas na niewielkim ogniu.
6. Gdy mięso jest już miękkie (po ok. 1,5 godziny), wyjmujemy je. Sos możemy zagęścić gęstą śmietaną. Jeśli wciąż jest zbyt rzadki, dodajemy max. pół łyżki mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w wodzie. Całość mieszamy, podgrzewając cały czas na niewielkim ogniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz