poniedziałek, 23 listopada 2015

Kapuśniak z kapusty pekińskiej

Wczoraj do obiadu miała być podana surówka z pekińskiej kapusty. Nastąpiła jednak spontaniczna zmiana planów, w związku z czym dziś postanowiłem tą kapistę jakoś "zagospodarować". Przyszedł mi do głowy kapuśniak. Można znaleźć wiele bardzo fajnych przepisów, i niektórym się przyjrzałem, ale w końcu, zaczynając od jednego z nich, zrobiłem jednak praktycznie zupełnie po swojemu. Przede wszystkim dodałem czubricy, bez której powoli przestaję sobie wyobrażać gotowanie. ;) Zdecydowałem się także na zabielenie, przez co zupa wprawdzie straciła na kolorach, ale za to - moim zdaniem - zyskała lepszy smak.

Skład:
2 bulionetki drobiowe knorr
1 kapusta pekińska
1 czerwona papryka
1 żółta papryka
2 marchewki
5 - 6 ziemniaków
ok. 50 dkg kiełbasy białej niewędzonej
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
1 płaska łyżeczka tymianku
1 płaska łyżeczka słodkiej papryki mielonej
1 płaska łyżeczka czerwonej czubricy
5 - 6 ziarenek ziela angielskiego
2 - 3 liście laurowe
2 - 3 łyżeczki soku z cytryny
ok. 250g śmietany
natka pietruszki
pieprz
sól

Wykonanie:
1. Bulionetki rozpuszczamy w ok. 1,5 litra gorącej wody.
2. Kiełbasę kroimy w półplasterki o grubości ok. 0,5 cm. Ja jak zwykle użyłem do tego kiełbasy domowej niewędzonej z masarni w Czerniejewie. Dodajemy do gotującego się wywaru.
3. Kapustę siekamy. Marchewkę kroimy w dość cienkie półplasterki. Ziemniaki kroimy w średniej wielkości kostkę, a paprykę w drobną. Dodajemy do garnka. Jeśli potrzeba dolewamy trochę gorącej wody - tak, aby warzywa były zalane. Dodajemy ziele angielskie i liście laurowe. Gotujemy, aż warzywa zmiękną.
4. Pod koniec gotowania dodajemy tymianek (ew. cząber), paprykę w proszku, czubricę, sol z cytryny oraz pieprz i sól. Całość zabielamy śmietaną do zup i sosów.
5. Podajemy posypane posiekaną natką pietruszki

czwartek, 5 listopada 2015

Risotto z podgrzybkami

Z tego samego zbiorku, co przepis na sałatkę z pieczarkami - czyli z broszurki pt. "Pyszne przepisy na grzyby - dania i przetwory" wydawnictwa Midex - pochodzi także kolejne "cosik", co bardzo mi smakuje (właśnie podjadam!). Tyle, że zrobiłem bez śmietany. Danie bardzo proste, a jednak niezwykle wyrafinowane w smaku. Akurat zostało mi trochę podgrzybków, które już absolutnie nie mogły dłużej czekać. Zresztą obawiam się, że już ostatnich tego roku.

Składniki:
ok. 20 dkg podgrzybków
200 g ryżu
2 kostki rosołowe
3 łyżki śmietany 18%
cebula
masło klarowane
pieprz
sól

Wykonanie:
1. Cebulę kroimy w drobną kostkę. Ew. drobną (wówczas dajemy ze 2 - 3) "w pióra". Grzyby zaś kroimy w dość cienkie plasterki lub półplasterki.
2. Na patelni rozgrzewamy masło i szklimy na nim cebulę, po czym dodajemy grzyby. Posypujemy delikatnie świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną soli (ale naprawdę bardzo niewiele!). Dokładnie mieszamy.
3. Gdy grzybki są już elegancko podsmażone, dodajemy surowy ryż i smażymy przez kolejnych kilka minut, delikatnie wszystko mieszając i pilnując, żeby nam nie przywarło do dna patelni.
3. Kostki rosołowe rozpuszczamy w ok. 0,7 litra gorącej wody. Wlewamy na patelnię najpierw ok. 1/3 płynu. Ryż dość szybko go wchłonie - wówczas wlewamy kolejną 1/3, cały czas mieszając. Wreszcie wlewamy resztę i dusimy pod przykryciem 10 - 15 minut.
4. Gdy ryż już będzie miękki (ale nie za bardzo!) dodajemy śmietanę, mieszamy i jeszcze przez 2 - 3 minuty trzymamy na gazie.

Sałatka z pieczarkami

Pieczarek na moim stole nigdy nie za wiele! Ale przyznam, że dotąd o sałatce z pieczarkami jakoś nigdy nie myślałem. Aż wpadła mi w ręce broszura "Pyszne przepisy na grzyby - dania i przetwory". Przejrzałem i w kilku z tychże przepisów zakochałem się od razu na zabój. M.in. właśnie w pomyśle na tą sałatkę. Połączenie smaków wydało mi się wielce interesujące i... nie myliłem się!

Składniki:
1 kg pieczarek (ok. 20 sztuk)
1 puszka kukurydzy
4 ogórki konserwowe
5 jajek
1 por
majonez
pieprz
sól

Wykonanie:
1. Pieczarki dokładnie płuczemy, po czym gotujemy je w osolonej wodzie. Powinny się zrobić lekko miękkie - może to potrwać ok. 40 - 50 minut. Następnie odcedzamy i odstawiamy, aby wystygły. Po wystudzeniu kroimy je w cienkie plasterki (mniejsze) lub półplasterki (większe).
2. Jajka gotujemy na twardo. Następnie kroimy w kostkę.
3. Także ogórki kroimy w drobną kostkę.
4. Kukurydzę odsączamy i dodajemy do garnka.
5. Por myjemy dokładnie, a następnie kroimy w cienkie półtalarki
6. Wszystko razem dokładnie mieszamy. Pieprzymy i solimy do smaku oraz dodajemy sporą ilość majonezu (u mnie wyszły trzy łyżki maksymalnie "kopiaste"). Ponownie wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na co najmniej 30 minut.

Tyle przepis oryginalny. Po wykonaniu i skosztowaniu.... Ummmmmmm! Moje podniebienie doznało rozkoszy! Natomiast myślę, że być może nie od rzeczy będzie, jeśli następnym razem por najpierw lekko podsmażę i podduszę w bulionie drobiowym.

poniedziałek, 2 listopada 2015

Kapuśniak z brukselki z pulpecikami II

Poderwano mnie dziś w trybie alarmowym do wykonania obiadu. Cóż można zrobić na obiad, żeby było szybko, smacznie i pożywnie? Ano dobrą zupę na przykład. A ponieważ jest sezon w sam raz na brukselkę, to zdecydowałem się wykonać kapuśniaczek z pulpecikami. Tym razem jednak postanowiłem go zrobić trochę inaczej, niż zwykle - inne mięso + papryka + śmietana...Jednym zdaniem znów bardzo twórcze podejście i 100% rozruch fantazji kulinarnej. Nie o wszystkim pomyślałem od razu - zaczęło się od myśli, by inaczej doprawić pulpeciki, potem okazało się, że akurat zabrakło mięsa z indyka, a potem potem przyszła na myśl śmietana, bo... jeśli zabiela się zupy jarzynowe, w których jest brukselka, to niby dlaczego nie taką, gdzie brukselka jest jednym z głównych składników? Od początku wiedziałem, że to niezły pomysł, że wszystko się powinno nieźle skomponować i że będzie to naprawdę smaczne danie, ale efekt końcowy i tak mnie zaskoczył, gdyż zupa udała się naprawdę wybornie!

Składniki:
50 dkg brukselki
4 spore ziemniaki
duża marchewka
40 dkg mielonego z łopatki
2 kopiaste łyżki koncentratu pomidorowego
bulionetka do duszonych warzyw (Knorr)
200 g gęstej śmietany
papryka ostra w proszku
sos sojowy
bułka tarta
pieprz kolorowy
sól
koperek

Wykonanie:
 1.  Umyte i obrane ziemniaki kroimy w niezbyt dużą kostkę. Marchewkę kroimy w plasterki lub półplasterki (jeśli jest naprawdę gruba, możemy w ćierćplasterki). Zalewamy ok. 2 litrami gotującej się wody, dodając bulionetkę.
2. Mięso mieszamy z bułką tartą i doprawiamy sosem sojowym. Dodajemy ok. pół łyżeczki ostrej papryki w proszku, świeżo zmielony pieprz kolorowy, oraz około trzech łyżek bułki tartej. Wyrabiamy na jednolitą masę o odpowiedniej konsystencji. Z mięsa formujemy niewielkie pulpeciki - wielkości mniej więcej dużych orzechów laskowych i dorzucamy je do garnka z gotującym się wywarem.
3. Z brukselki usuwamy wierzchnie liście i skrawamy końcówkę głąba. Mniejsze sztuki możemy pozostawić w całości, większe dzielimy na połowy, lub nawet na ćwiartki. Po upływie ok. pół godziny - licząc od początku gotowania - dodajemy do gotującej się zupy. Przyprawiamy płaską łyżeczką soli, świeżo zmielonym pieprzem kolorowym i także ok. 0,5 łyżeczki ostrej papryki. Dodajemy też koncentrat. Gotujemy ok. 15 minut.
4. Ok. 5 minut przed końcem gotowania dodajemy śmietanę i całość dokładnie mieszamy. Na koniec, gdy zupa jest już na talerzach, posypujemy ją siekanym koperkiem.