środa, 20 kwietnia 2016

Zupa chlebowa z chrzanem

Kolejna odsłona zupy chlebowej. Tym razem to już zupełnie "kuchnia fusion": czeska zupa z polską kiełbasą i bułgarską przyprawą. :) Generalna myśl była taka: jeśli robi się chleb z chrzanem, to również do zupy chlebowej chrzan będzie dobrze pasował. Druga myśl była taka: odwdzięczyć się za wspaniałą gościnę przyjaciołom z "Domu Pod Dobrym Aniołem" w Jastarni. Istotny był fakt, że udało mi się kupić naprawdę wyśmienitą kiełbasę polską surową - dużo mięsa, świeża, pachnąca i rewelacyjnie przyprawiona.


Składniki:
ok. 40 dkg chleba razowego
ok. 50 - 60 dkg kiełbasy polskiej surowej
2,5 litra rosołu lub wody z 2 - 3 kostkami rosołowymi
ok. 200g śmietany 18%
ok. 100g chrzanu (+/- pół słoiczka)
2 - 3 jajka do zupy + po jednym na osobę
2 - 3 łyżeczki zielonej czubricy
pieprz i sól do smaku
natka pietruszki
masło

Wykonanie:
1. Chleb rozdrabniamy i wrzucamy do gotującego się rosołu lub zalewamy wrzątkiem i dodajemy kostki rosołowe (lub bulionetki). Gotujemy 15 - 20 minut. Dodajemy chrzan oraz zioła, wbijamy jajka. Całość mieszamy i po chwili miksujemy.
2. Kiełbasę kroimy w plasterki lub pół-plasterki o grubości ok. 0,5 cm. Na patelni roztapiamy kawałek masła (do ok. 1 cm grubości) i gdy jest już ono silnie rozgrzane - może się nawet lekko rumienić - wykładamy na nie kiełbasę, którą smażymy ok. 10 minut, aż się ładnie zrumieni. Regularnie przekładamy mięso, aby się równo zrumieniło. Przy tej ilości wędliny dobrze jest ją podzielić na dwie partie, aby nie mieć za jednym razem zbyt wiele na patelni.
3. Kiełbasę dodajemy do zupy wraz z tłuszczem, na którym się smażyła. Gotujemy ok. 10 minut, po czym dodajemy śmietanę i doprawiamy zupę do smaku, dokładnie całość mieszając.

piątek, 8 kwietnia 2016

Młoda kapusta z pieczarkami

Znów uaktywniła mi się kulinarna wyobraźnia. Poszedłem dziś na targowisko z myślą kupna pieczarek na kolację. Już w drodze pojawiła mi się myśl: kapusta! Ale zaraz... Kapusta i pieczarki? Czy to pasuje? Jednak pomysł wydał mi się kuszący. Wreszcie pojawił się trzeci element: cytryna! Całość wyszła tak smakowicie, że niebawem z pewnością dzieło owo powtórzę! :) Tutaj wersja jednoosobowa, raczej właśnie kolacyjna, ale myślę, że dobrze się sprawdzi także do obiadu, jako dodatek do np. kotletów schabowych.

Składniki:
pół małej główki młodej kapusty
ok. 15 - 20 dkg pieczarek
pieprz cytrynowy
1/2 małej cytryny
sól
masło klarowane

Wykonanie:
Pieczarki kroimy w plasterki i smażymy na maśle na lekki brąz. Kapustę przekrawamy wzdłuż i kroimy na cienkie paski. Dodajemy ją do smażących się grzybów. Dodajemy 2 szczypty soli i pieprz cytrynowy do smaku (może być też zwykły), a także sok z cytryny. Całość smażymy dalej, mieszając, aż kapusta zmięknie.

piątek, 1 kwietnia 2016

Kotleciki śledziowo - ryżowe

"A w piątek zrobię wam kotleciki śledziowe" - oznajmiłem przed kilkoma dniami rodzinie. "Ale w ten piątek nie ma postu, bo jest Oktawa Wielkanocy" - odpowiedział ojciec. A ja na to: "Ale to wcale nie znaczy, że nie możemy zjeść ryby". :) A tak po prawdzie to ryba to dla nas żaden post - jeśli post ma polegać na umartwieniu to ja powinienem jeść krwisty befsztyk albo kaszankę a siostra wątróbkę. :) No, może ojciec zupę rybną, bo nie lubi. :P Ryby u nas na stole to prawdziwy smakołyk.

Składniki:
50 - 60 dkg filetów śledziowych
100 g (woreczek) ryżu
średnia cebula
1 łyżka (kopiasta) koncentratu pomidorowego
2 jajka
bułka tarta
masło klarowane lub dobry olej
natka pietruszki
pieprz
sól

Wykonanie:
1. Ryż gotujemy w osolonej wodzie i studzimy.
2. Od śledzi odkrawamy skórę, a mięso mielimy w maszynce na "dużych oczkach".
3. Cebulę kroimy w drobniutką kostkę i obsmażamy na gorącym maśle lub oleju.
4. Wbijamy jajka
5. Dodajemy 1 - 2 kopiaste łyżki posiekanej drobno natki pietruszki, a także pieprz i sól do smaku oraz koncentrat pomidorowy.
6. Masę dokładnie mieszamy, dodając w miarę potrzeby bułkę tartą dla zagęszczenia.
7. Z masy formujemy kulki, obtaczamy w bułce tartej i kładziemy na gorący tłuszcz, rozpłaszczając je w kotleciki. Smażymy na złoto-brązowy kolor.

Doskonałe tak z ziemniakami, jak też frytkami oraz sezonową surówką. Warto też - jak sądzę - eksperymentować z ziołami, lub dodać ostrej papryki.